Pre zamestnancov

Návrh novely zákona o vysokých školách

Vážení kolegovia, zamestnanci a študenti vysokých škôl,

v súvislosti s pracovným návrhom novely vysokoškolského zákona z kancelárie ministra školstva Mgr. Branislava Gröhlinga v uplynulých dňoch rokovali zástupcovia všetkých reprezentácií vysokých škôl SR: Rada vysokých škôl Slovenskej republiky (RVŠ SR), Slovenská rektorská konferencia (SRK), Klub dekanov fakúlt vysokých škôl Slovenskej republiky (KD), Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠVS).

Reprezentácie zhodne konštatovali absenciu komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v oblasti pripravovanej novely zákona VŠ.

Rada vysokých škôl Slovenskej republiky ako najvyšší samosprávny orgán vysokých škôl vo svojom uznesení jednomyseľne vyjadrila zásadný nesúhlas s návrhom novely zákona o VŠ, odmietla ho, a žiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, ho stiahnuť z dôvodu nekoncepčnosti, účelovosti, a faktu, že navrhované ustanovenia neriešia skutočné problémy vysokých škôl. Podľa RVŠ SR návrh prehlbuje obmedzenie autonómie vysokých škôl, pričom už súčasný stav zákona ju podľa nezávislých medzinárodných auditov nadmerne obmedzuje. RVŠ SR konštatuje, že predložený návrh bol vypracovaný bez spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami. Návrh prakticky likviduje akademickú samosprávu na vysokých školách a ich fakultách, ktorá je základným pilierom slobodného vzdelávania a tvorivej činnosti na vysokých školách v demokratickej spoločnosti, a uvrhuje verejné vysoké školy do závislosti od politickej moci a predstavuje faktické ovládnutie verejných vysokých škôl prostredníctvom personálnych nominácií ministrom školstva, čo vracia vysoké školy do obdobia pred Novembrom 1989. V prípade nerešpektovania požiadaviek Rada VŠ SR vyzve vysoké školy k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti

Slovenská rektorská konferencia vyslovila principiálny nesúhlas s návrhom novely zákona o VŠ v predloženej podobe. SRK vo svojej tlačovej správe považuje princíp inštitucionálnej autonómie vysokých škôl, princíp akademickej samosprávy a z nich plynúci princíp legislatívnej deregulácie vnútorných mechanizmov vysokých škôl za základný stavebný kameň akejkoľvek budúcej právnej úpravy. Snahy o obmedzenie týchto princípov, ktoré sú jasne badateľné v predloženej novele zákona o vysokých školách, považuje SRK za škodlivé, nebezpečné, neprijateľné. Sú v rozpore s moderným definovaním „univerzity“ ako samosprávnej inštitúcie, ako to deklarujú Magna Charta Universitatum, odporúčania Európskej asociácie univerzít a nedávne Rímske komuniké, v ktorom sa ministri zodpovední za vysoké školstvo zaviazali podporovať inštitucionálnu autonómiu, akademickú slobodu a integritu, účasť študentov a zamestnancov na riadení vysokých škôl.

Klub dekanov fakúlt VŠ SR nesúhlasí so snahou politickej moci, v tomto prípade reprezentovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej MŠVVaŠ SR), zlikvidovať nezávislosť a samosprávu vysokých škôl a podriadiť vysoké školy politickej moci, čo sa na území Slovenska stalo zatiaľ dvakrát, prvý raz v rokoch 1938 až 1940, s nástupom fašistického režimu a druhý raz v roku 1950, s nástupom komunistického režimu. Upozorňuje na cielenú plánovanú likvidáciu vysokých škôl postupným znižovaním financovania vysokých škôl, ktoré realizuje a plánuje MŠVVaŠ SR, a tiež na dlhodobú snahu niektorých ľudí aj prostredníctvom médií vzbudiť falošný dojem a vedomé šírenie informácií o nekvalite slovenských vysokých škôl. Väčšina slovenských vysokých škôl je v medzinárodnom prostredí plne konkurencieschopná, a to dokonca aj pri porovnaní s krajinami, kde financovanie vysokých škôl niekoľkonásobne prevyšuje financovanie tých našich.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku odsúdil radikálne zásahy do systému vysokoškolského vzdelávania bez akejkoľvek diskusie. Všetky reprezentácie vysokých škôl vyzývajú MŠVVaŠ SR na konštruktívny dialóg a spoluprácu, a ponúkajú svoju expertízu a odborné kapacity. Pracovný návrh novely zákona o VŠ, vyjadrenia reprezentácií VŠ, ako aj mediálne výstupy z nich sú pripojené v prílohe.

Súvisiace správy:

Prílohy: