Pozvánka na empirický seminár

Pozvánka na empirický seminár

Pre zamestnancov

Ústav ekonomického výskumu Slovenskej akadémie vied Vás pozýva na Empirický seminár, ktorý sa uskutoční v knižnici EÚ SAV.

Pozvánku prijal Steven J. Yamarik (Centrum pre finančný rozvoj a stabilitu, Ekonomická škola, Henanská univerzita a Kalifornská štátna univerzita v Long Beach, USA), ktorý predstaví svoju prezentáciu s názvom:

„Účinok šokov monetárnej politiky na nerovnosť príjmov v jednotlivých štátoch USA“

Abstrakt: Táto štúdia skúma vplyv politiky Federálnej rezervy na nerovnosť príjmov v jednotlivých štátoch USA. Na odhad impulzno-reakčných funkcií pre každý štát používame miestnu projekciu metódy Jordà. Zistili sme, že restriktívna monetárna politika zvyšuje nerovnosť príjmov takmer vo všetkých štátoch, ale s rôznymi veľkosťami. Následná panelová analýza skúma možné prenosové mechanizmy, ktoré môžu vysvetliť tieto rozdiely. Naše empirické výsledky potvrdzujú teoretické predpovede - nerovnosť je zvyšovaná vyššou infláciou, vlastníctvom domov a ziskami vo finančnom, poistnom a realitnom sektore (FIRE); ale znižuje sa vyššími cenami nehnuteľností, úrovňami zväzov, vzdelaním a minimálnou mzdou.

Seminár sa uskutoční v hybridnej forme - pre tých, ktorí majú záujem, bude prezentujúci a niekoľko diskutujúcich prítomných v knižnici EÚ SAV.

Dátum: 20. marca 2024 od 10:00 – 11:30 hod. (CET).

Odkaz na podujatie

Viac informácií