Fakulta

Letná škola pre mladých výskumníkov: Exploring the X-Factor of a City

Letná škola pre mladých výskumníkov: Exploring the X-Factor of a City

Technická univerzita v Košiciach (TUKE) organizovala 8. až 12. júla 2024 unikátnu letnú školupod názvom Summer Institute: Exploring the X-Factor of a City určenú pre doktorandov a mladých výskumníkov. Cieľom podujatia bolo umožniť účastníkom hľadať a definovať tzv. X-faktor mesta Košice, ako kombináciu jedinečných vlastností a charakteristík, ktoré ho robia atraktívnym a výnimočným, naprieč piatimi témami: inteligentné mesto (Smart City), udržateľné mesto (Sustainable City), prosperujúce mesto (Prosperous City), šťastné mesto (Happy City) a žijúce mesto (Living City). Podujatie, iniciované Ekonomickou fakultou TUKE, umožnilo pozvať do Košíc svetových odborníkov na tému mestského rozvoja a prinieslo podnetné diskusie a cenné poznatky práve pre rozvoj metropoly východného Slovenska.

Letná škola bola aktivitou Európskej univerzity Ulysseus, organizovaná pod záštitou Regional Science Association International (RSAI) a pripravená v spolupráci s partnerskými univerzitami Univerzitou v Seville (USE; Španielsko), Univerzitou Côte d'Azur (UniCA; Francúzsko) a Univerzitou v Janove (UniGe; Taliansko). Podujatie bolo výnimočné tiež tým, že sa uskutočnilo v spolupráci s mestom Košice a jeho mestskými organizáciami, ich experti boli celý čas k dispozícii na konzultácie a sprevádzanie po meste. Aktivita bola praktickým výstupom pôsobenia prvej spoločnej Ulysseus výskumnej skupiny (zameranej na ekonomiku a inteligentné mestá).

Akciu podporili svojou účasťou uznávaní experti ako Carlos Moreno (autor konceptu 15 minútového mesta) a Catherine Gall (Francúzsko), Peter Nijkamp a Karima Kourtit (Holandsko), Neil Reid (USA) a Umut Türk (Turecko). Ulysseus bol aktívne zastúpený výskumníkmi ako Pedro Palos (USE), Alessio Tei a Claudio Ferrari (UniGe), Paulo Moura (UniCA) a tímom z Ekonomickej fakulty TUKE (Oto Hudec, Peter Džupka, Miriam Šebová, Lenka Maličká a Tomáš Želinský).

Viac informácií nájdete v dokumente .PDF