Ekonomická fakulta prispôsobila stáže počas krízy spôsobenej Covid-19

Ekonomická fakulta prispôsobila stáže počas krízy spôsobenej Covid-19

Odborné stáže prinášajú dlhodobo výhody pre študentov ako aj firmy. Dopad globálnej pandémie však ťažko zasiahol možnosť absolvovať stáže, pretože väčšina osobných stáží bola v podstate zrušená. Ekonomická fakulta však flexibilne reagovala a umožnila študentov virtuálne stáže.

Od septembra 2020 do konca februára 2021 absolvovali 4 - 6 týždňovú virtuálnu stáž celkovo 4 študenti fakulty a jedna študentka v súčasnosti absolvuje 12-týždňovú kombinovanú stáž (najprv osobne a teraz online).

Vo februári 2021 sa uskutočnila diskusia za okrúhlym stolom o virtuálnych stážach, ktorú organizovala Ekonomická fakulta. Na okrúhlom stole sa zúčastnilo spolu 12 ľudí z 5 štátov (Nemecko, Grécko, Holandsko, Taliansko a Slovensko): štyria mentori firiem, štyria študenti/stážisti, jeden tútor, dvaja prodekani fakulty (pre vzdelávanie a medzinárodné vzťahy) a jeden pracovník poverený riadením stáží. Skúsenosti všetkých zúčastnených strán boli zhromaždené a budú zdokumentované v dopadovej štúdii projektu EnterMode (https://entermode.eu/sk/).

Virtuálne stáže boli v skutočnosti vždy možné, ale keďže chceli študenti aj cestovať, neboli nikdy populárne. Dnes vidíme, že ľudia môžu byť produktívni vo svojich zamestnaniach aj na diaľku. Znamená to, že na stáže sa začíname pozerať podobným spôsobom, pretože práca bude menej zameraná na počet hodín a viac na dosiahnuté výsledky.